Plymouth Youth Hockey

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
HEADLINES  Subscribe to Plymouth Youth Hockey RSS news feed.
2018-2019 Team Postings
05/18/2018
Dear PYH Families,   The team postings for the 2018-2019...
Summer Hockey Development Options
05/08/2018
Good Afternoon PYH Families,   We have been asked by a...
Now Accepting Applications for PYH Board of Directors
04/25/2018
Good Morning PYH Families, What a season!  The 2017-2018...
SOUTH SHORE CONFERENCE RULE 19 - PLEASE READ
09/21/2017
    Please read the South Shore Conference rule below. ...
FMC CODE OF CONDUCT
01/10/2017
FMC has asked that all PYH members make themselves familiar with...
 
2018-2019 Team Postings

Dear PYH Families,

 

The team postings for the 2018-2019 hockey season are below.  Please remember, the tryout process is not considered over until the call up process has been completed in the fall. 

Any questions or concerns should be directed to the level coordinators listed at the link below.

 

http://plymouthyouthhockey.net/Page.asp?n=99653&org=M.PLYMOUTHYOUTHHOCKEY.NET

 

Thank you,

 

PYH Board of Directors

 

 

Girls Teams 2018-2019 Season

Team

 

Last Name

First Name

G10U B (Girls)

 

Brown

Amelia

G10U B (Girls)

 

Conquest

Maeve

G10U B (Girls)

 

Gizzi

Stella

G10U B (Girls)

 

Golden

Callie

G10U B (Girls)

 

Henderson

Morgan

G10U B (Girls)

 

Huggon

Lila

G10U B (Girls)

 

Jesse

Mia

G10U B (Girls)

 

Marks

Clara

G10U B (Girls)

 

Morse

Caroline

G10U B (Girls)

 

Reid

Stella

G10U B (Girls)

 

Rotondo

Sofia

G10U B (Girls)

 

Scharath

Abigail

G10U B (Girls)

(G)

Spinale

Hayden

G10U B (Girls)

 

Westberg

Reese

       

Team

 

Last Name

First Name

G12U (Girls) A

 

Anderson

Lauren

G12U (Girls) A

(G)

Andrade

Madelyn

G12U (Girls) A

 

Brady

Morgan

G12U (Girls) A

 

Coffey

Danica

G12U (Girls) A

 

Curtis

Taylor

G12U (Girls) A

 

Duff

Chloe

G12U (Girls) A

 

Hohmann

Brooke

G12U (Girls) A

 

Hohmann

Brenna

G12U (Girls) A

 

Mento

Darby

G12U (Girls) A

 

Nelson

Grace

G12U (Girls) A

 

Roy

Molly

G12U (Girls) A

 

Spinale

Emerson

G12U (Girls) A

 

Stearns

Lucy

G12U (Girls) A

 

Stuart

Addison

       

 

 

 

 

Team

 

Last Name

First Name

G12U (Girls) B

 

Andrews

Sabrina

G12U (Girls) B

 

Benting

Brooklyn

G12U (Girls) B

 

Gabriel

Abigail

G12U (Girls) B

 

Grennell

Ava

G12U (Girls) B

 

Jorgensen

Rowan

G12U (Girls) B

 

Kirkpatrick

Stella

G12U (Girls) B

 

Lawrence

Avery

G12U (Girls) B

 

Mires

Sarah

G12U (Girls) B

 

Paul

Charlotte

G12U (Girls) B

 

Sidman

Gabbie

G12U (Girls) B

 

Tancredi

Haley

G12U (Girls) B

 

Wagner

Sofia

G12U (Girls) B

(G)

Watchhorn

Sadie

G12U (Girls) B

 

Westberg

Charlotte

       

 

 

 

 

 

Team

 

Last Name

First Name

G14U (Girls) A

 

Beane

Samantha

G14U (Girls) A

 

Campbell

Maeve

G14U (Girls) A

 

Deeran

Madalyn

G14U (Girls) A

(G)

Dickson

Casey

G14U (Girls) A

 

Diercks

Jennifer

G14U (Girls) A

 

Joyce

Molly

G14U (Girls) A

 

Lombardo

Elizabeth

G14U (Girls) A

 

Petrarca

Megan

G14U (Girls) A

 

Stearns

Madelyn

G14U (Girls) A

 

Tomasello

Grace

       
       

Team

 

Last Name

First Name

G19U (Girls) A

 

Cantwell

Madison

G19U (Girls) A

 

Colbert

Jordan

G19U (Girls) A

 

Collins Hazley

Caity

G19U (Girls) A

 

Elwood

Meagan

G19U (Girls) A

 

Grady

Ellie

G19U (Girls) A

 

Guinen

Madison

G19U (Girls) A

 

McPherson

Morgan

G19U (Girls) A

 

Mento

Ahna

G19U (Girls) A

 

Meschino

Emma

G19U (Girls) A

(G)

Picariello

Arianna

G19U (Girls) A

 

Soares

Emma

G19U (Girls) A

 

Sylvestre

Rebecca

G19U (Girls) A

 

Wood

Makayla

       
       

Team

 

Last Name

First Name

G19U (Girls) B

 

Bellew

Victoria

G19U (Girls) B

 

Cote

Paige

G19U (Girls) B

 

Cronin

Ainsley

G19U (Girls) B

 

Driscoll

Hayley

G19U (Girls) B

 

Duff

Molly

G19U (Girls) B

 

Duffley

Sara

G19U (Girls) B

 

Kendall

Olivia

G19U (Girls) B

 

Maddock

Lauren

G19U (Girls) B

(G)

McLaughlin

Meredith

G19U (Girls) B

 

Mersereau

Jaime

G19U (Girls) B

 

O'Brien

Lauren

G19U (Girls) B

 

Peterson

Kira

G19U (Girls) B

 

Sontag

Olivia

G19U (Girls) B

 

Tierney

Maeve

G19U (Girls) B

 

Ulvila

Lily

G19U (Girls) B

 

Veara

Amelia

G19U (Girls) B

 

Woods

Ka'Leigh

 

 

 

 

Y8U (Mite) Teams 2018-2019 Season

Team Last Name First Name
Y8U (Mite) A Re Brennan Zoey
Y8U (Mite) A Re Chandler Zach
Y8U (Mite) A Re Clements Brody
Y8U (Mite) A Re Hannon Jason
Y8U (Mite) A Re McCarron Connor
Y8U (Mite) A Re Milne William
Y8U (Mite) A Re Olivier Adam
Y8U (Mite) A Re Roman Benjamin
Y8U (Mite) A Re Schneider  Charlie
Y8U (Mite) A Re Smith Brandon
Y8U (Mite) A Re Smith Brendan
Y8U (Mite) A Re Steidinger Cody
Y8U (Mite) A Re Weeks Tyler
     
Team Last Name First Name
Y8U (Mite) B2 Re Bennett Justin
Y8U (Mite) B2 Re Berry Jordan
Y8U (Mite) B2 Re Carter Zachary
Y8U (Mite) B2 Re Chiusano James
Y8U (Mite) B2 Re Dio Jacob
Y8U (Mite) B2 Re Gentile Mason
Y8U (Mite) B2 Re Goodwin Landon
Y8U (Mite) B2 Re Ketterer Logan
Y8U (Mite) B2 Re Leventry Ryan
Y8U (Mite) B2 Re Plaskos Finn
Y8U (Mite) B2 Re Robino Mason
Y8U (Mite) B2 Re Savastano Stephen
Y8U (Mite) B2 Re Severance Brycen
Y8U (Mite) B2 Re Utt Christian
     
Team Last Name First Name
Y8U (Mite) C Bradley Mason
Y8U (Mite) C Burns Carter
Y8U (Mite) C Hempel Taylor
Y8U (Mite) C Lucibello Evan
Y8U (Mite) C MacDonald Tegan
Y8U (Mite) C McCosh Owen
Y8U (Mite) C Miksch Cooper
Y8U (Mite) C Ogundipe Segun
Y8U (Mite) C Ogundipe Sola
Y8U (Mite) C Strassel Dublin

 

 

 

 

 

Y10U (Squirt) Teams 2018-2019 Season

Team

 

Last Name

First Name

Y10U (Squirt) A

 

Baker

Campbell

Y10U (Squirt) A

 

Bartlett

Lucas

Y10U (Squirt) A

 

Doherty

Patrick

Y10U (Squirt) A

 

Flynn

Jack

Y10U (Squirt) A

 

Grady

Cameron

Y10U (Squirt) A

 

Horrigan

Calvin

Y10U (Squirt) A

(G)

Mason

Greg

Y10U (Squirt) A

 

McGaughey

Nathaniel

Y10U (Squirt) A

 

McLaughlin

Daniel

Y10U (Squirt) A

 

Sawiski

Colin

Y10U (Squirt) A

 

Smith

Jason

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 10U (Squirt) B

 

Anderson

Lars

Y 10U (Squirt) B

 

Cravenho

Jacob

Y 10U (Squirt) B

 

Gabriel

Samuel

Y 10U (Squirt) B

 

Kenny

Jeffrey

Y 10U (Squirt) B

 

McNamee

Fionn

Y 10U (Squirt) B

(G)

Noyes

Oliver

Y 10U (Squirt) B

 

Paganis

Anastasios

Y 10U (Squirt) B

 

Pyne

Ronan

Y 10U (Squirt) B

 

Santosuosso

Giovanni

Y 10U (Squirt) B

 

Scichilone

Ryan

Y 10U (Squirt) B

 

Stefos

Andreas

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Barnard

Ian

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Bradley

Luke

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Brennan

Breydan

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Campa

Grayson

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Cotreau

Tristan

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Duff

John

Y 10U (Squirt) B2 Herman

(G)

Golden

Treavor

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

McDermott

Colin

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Moore

Logan

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Mota

Dominic

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

O'Toole

Kellan

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Pickel

Brian

Y 10U (Squirt) B2 Herman

 

Schneider 

Philip

       

 

 

 

 

Team

 

Last Name

First Name

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Burr

Finnegan

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Dunphy

Chase

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Evans

Jackson

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Hempel

Cole

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Hunter

Jaan

Y 10U (Squirt) B2 RE

(G)

Langton

Cameron

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Latham

Camden

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

McDermott

Sean

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

McDonald

Kenneth

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Oravec

Andrew

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Ormerod

Mason

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Prifti

Thomas

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Ramirez

Danilo

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Robino

Jackson

Y 10U (Squirt) B2 RE

 

Tregear

Logan

 

 

 

Y12U (Peewee) Teams 2018-2019 Season

Team

 

Last Name

First Name

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Christian

Sonny

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Cohane

Tj

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Colonna

Anthony

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Cronin

Finn

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Day

Declan

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Fitzpatrick

Cohen

Y 12U (Peewee) A Herman

(G)

James

Gavin

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Jarvis

Sam

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Kendall

Nicholas

Y 12U (Peewee) A Herman

 

King

Shayne

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Santos

Max

Y 12U (Peewee) A Herman

 

Stone

Cullen

       

Team

 

Last Name

First Name

     Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Dempster

Jack

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

(G)

Fasullo

Eoin

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Goyette

Wyatt

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Hannon

Michael

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Hayward

Derek

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Kelly

Garrett

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

King

Finnian

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

McClay

Jackson

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Nagle

Timothy

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Romano

Joshua

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Smith

Justin

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Thurston

Matthew

Y 12U (Peewee) B Herman (Blue)

 

Walsh

Andrew

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Blankenship

Cole

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Chambers

Jacob

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Collins

Patrick

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Ducie

Colin

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

(G)

Egan

Ben

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Fava

Preston

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Golden

Tyler

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Hempel

Noah

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

King

Cooper

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Steidinger

Braden

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Tetler

Cameron

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Walsh

Jordan

Y 12U (Peewee) B Herman (White)

 

Whiting

Samuel

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 12U (Peewee) B RE

 

Ahern

Cameron

Y 12U (Peewee) B RE

 

Bass

Zachary

Y 12U (Peewee) B RE

 

Berlo

Michael

Y 12U (Peewee) B RE

 

Burns

Aidan

Y 12U (Peewee) B RE

 

Campbell

Gavin

Y 12U (Peewee) B RE

 

Carrara

Gavin

Y 12U (Peewee) B RE

 

Gordon

Evan

Y 12U (Peewee) B RE

 

Grealis

Mickey

Y 12U (Peewee) B RE

 

Johnston

Wesley

Y 12U (Peewee) B RE

 

Joyce

Liam

Y 12U (Peewee) B RE

 

Pyne

Gavin

Y 12U (Peewee) B RE

(G)

Quill

Patrick

Y 12U (Peewee) B RE

 

Sawiski

Ryan

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Andrade

Aidan

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Burns

Jack

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Clogston

Robert

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Demartini

Jacob

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Domey

Robert

Y 12U (Peewee) B2 Herman

(G)

Domey

Christopher

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Groff

Keaton

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Hall

Kameron

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Howie

Tommy

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

MacDonald

Daniel

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

May

Aidan

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Reardon

Drake

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Ruuska

Wade

Y 12U (Peewee) B2 Herman

 

Wentworth

Keegan

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Barry

Christopher

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Bergstrom

Sean

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Dalton

Hunter

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

DiRado

Alex

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Doherty

Owen

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Farrell

Evan

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Gilligan

Braden

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Hatch

Caleb

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Johnson

Evan

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Kessel

Ethan

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Lesieur

Eric

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Malonson

Cullum

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Oberg

Patrick

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Reposa

Logan

Y 12U (Peewee) B2 RE

(G)

Sidman

Gabbie

Y 12U (Peewee) B2 RE

 

Wightman

Cameron

 

Y14U (Bantam) Teams 2018-2019 Season

 

Team

 

Last Name

First Name

Y 14U (Bantam) A RE

(G)

Brock

John

Y 14U (Bantam) A RE

 

Day

Owen

Y 14U (Bantam) A RE

 

Holmes

Tristan

Y 14U (Bantam) A RE

 

Jones

Brayden

Y 14U (Bantam) A RE

 

Kelly

Aidan

Y 14U (Bantam) A RE

 

Lopes III

James

Y 14U (Bantam) A RE

 

Madden

Sean

Y 14U (Bantam) A RE

 

McLaughlin

Jared

Y 14U (Bantam) A RE

 

Mento

Carter

Y 14U (Bantam) A RE

 

Pangione

Mario

Y 14U (Bantam) A RE

 

Roy IV

Robert

Y 14U (Bantam) A RE

 

Tierney

Griffin

Y 14U (Bantam) A RE

 

Vogelsang

Caleb

Y 14U (Bantam) A RE

 

Young

Ben

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 14U (Bantam) B RE

 

Abbott

Shane

Y 14U (Bantam) B RE

 

Berlo

Andrew

Y 14U (Bantam) B RE

 

Brady

Aidan

Y 14U (Bantam) B RE

(G)

Brown

Zack

Y 14U (Bantam) B RE

 

Colvin

Andrew

Y 14U (Bantam) B RE

 

Demmons

William

Y 14U (Bantam) B RE

 

Dorsey

John

Y 14U (Bantam) B RE

 

Drew

Jake

Y 14U (Bantam) B RE

 

Kelly

Owen

Y 14U (Bantam) B RE

 

Krupa

Will

Y 14U (Bantam) B RE

 

Malone

Ryan

Y 14U (Bantam) B RE

 

McDermott

Owen

Y 14U (Bantam) B RE

 

Miller

Mason

Y 14U (Bantam) B RE

 

Nugent

Patrick

Y 14U (Bantam) B RE

 

Oberg

Dennis

Y 14U (Bantam) B RE

 

Zupperoli

Jonathan

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 14U (Bantam) B2 Herman

(G)

Campa

Stephen

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Crociati

Nicholas

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Duffy

Joseph

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Hazley

Thomas

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Jarvis

Jack

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Keep

Patrick

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Malaguti

Anthony

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

McCarthy

Braden

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

McLaughlin

Jack

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Morrow

Aj

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Motyka

Joseph

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Petrarca

Jacob

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Pisano

Joseph

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Stefos

Demetrios

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Tripp

David

Y 14U (Bantam) B2 Herman

 

Whitelaw

Robert

       
       

Team

 

Last Name

First Name

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Buterbaugh

Daniel

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Coffey

Devlin

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

DiTullio

Jack

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Dumser

Connor

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Fabry

Colin

Y 14U (Bantam) B2 RE

(G)

Gilligan

Braden

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Hicks

Harrison

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Jesse

Gregory

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Kaiser

Nolan

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

MacDonald

Matthew

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Machado

Samuel

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

MacIsaac

Logan

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Miller

Brady

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Rodrigues

Joshua

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Rodrigues

Alec

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Schibley

Edison

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Slaney

Ryan

Y 14U (Bantam) B2 RE

 

Slazas

Danny

Alternate- Y 14U (Bantam B2 RE)

 

Moriarty

Ryan

Alternate- Y 14U (Bantam B2 RE)

 

Barry

Robert

 

 

Y19U (Midget) Teams 2018-2019 Season

 

Team

 

Last Name

First Name

Y 19U B Herman

 

Allen

Kyle

Y 19U B Herman

 

Campa

Kannon

Y 19U B Herman

 

Clark

Tim

Y 19U B Herman

 

Corr

Joe

Y 19U B Herman

(G)

Currey

Nico

Y 19U B Herman

 

Durant

Connor

Y 19U B Herman

 

Duval

Alex

Y 19U B Herman

 

Eastman

Nick

Y 19U B Herman

 

Flynn

Kevin

Y 19U B Herman

 

Hanley

Chris

Y 19U B Herman

 

Hollett

John

Y 19U B Herman

 

Johnston

Gavin

Y 19U B Herman

 

LaTulippe

Vyper

Y 19U B Herman

 

LaTulippe

Wylde

Y 19U B Herman

(G)

Moreno

Ben

Y 19U B Herman

 

Murphy

Mitchell

Y 19U B Herman

 

Prete

Matt

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 19U B Re (Blue)

 

Bellew

Jacob

Y 19U B Re (Blue)

 

Coffee

Dylan

Y 19U B Re (Blue)

(G)

Cormier

Zachary

Y 19U B Re (Blue)

(G)

Corr

Alexxis

Y 19U B Re (Blue)

 

Dabkowski

Ben

Y 19U B Re (Blue)

 

Danzy

Cam

Y 19U B Re (Blue)

 

Dearing

Dylan

Y 19U B Re (Blue)

 

Dearing

Derek

Y 19U B Re (Blue)

 

Duffley

PJ

Y 19U B Re (Blue)

 

Duffy

John

Y 19U B Re (Blue)

 

Ellis

Brandon

Y 19U B Re (Blue)

 

Fasullo

Luke

Y 19U B Re (Blue)

 

Glennon

Brandon

Y 19U B Re (Blue)

 

Hannon

Ryan

Y 19U B Re (Blue)

 

Lawlor

Shea

Y 19U B Re (Blue)

 

O'Brien

Aidan

Y 19U B Re (Blue)

 

Robert

Derek

Y 19U B Re (Blue)

 

Rodoalph

Jack

Y 19U B Re (Blue)

 

Smith

Aidan

Y 19U B Re (Blue)

 

Zupperoli

Nicholas

       

Team

 

Last Name

First Name

Y 19U B Re (White)

(G)

Amonte

Beau

Y 19U B Re (White)

 

Banzi

Donald

Y 19U B Re (White)

 

Chiruna

Steve

Y 19U B Re (White)

 

Coffee

Declan

Y 19U B Re (White)

 

Corr

Dom

Y 19U B Re (White)

 

Coughlin

Sheamus

Y 19U B Re (White)

 

Davis

Brett

Y 19U B Re (White)

 

Farrell

Cole

Y 19U B Re (White)

 

Ferrante

Nicholas

Y 19U B Re (White)

 

Folloni

Avery

Y 19U B Re (White)

 

Golden

Joseph

Y 19U B Re (White)

 

Kessel

Brian

Y 19U B Re (White)

 

MacDonald

Thomas

Y 19U B Re (White)

 

McDonald

Ryan

Y 19U B Re (White)

 

Noyes

Anthony

Y 19U B Re (White)

 

Porter

Chris

Y 19U B Re (White)

 

Roth

Jake

Y 19U B Re (White)

(G)

Roth

Sam

Y 19U B Re (White)

 

Rotondo

Anthony

Y 19U B Re (White)

 

Tobin

Mike

Y 19U B Re (White)

 

Turner

Joseph

Y 19U B Re (White)

 

Williams

Joseph

Y 19U B Re (White)

 

Winston

Andrew

 


by posted 05/18/2018
Summer Hockey Development Options

Good Afternoon PYH Families,

 

We have been asked by a number of families if there are any Summer Hockey Camps or Clinics being offered by Plymouth Youth Hockey.  Unfortunately, PYH currently does not run any summer hockey.    However. occasionally we are notified of other hockey development options that one or more of our members has particpated in and we wanted to have a place to share that information.  We currently have a webpage dedicated to these other development options outside of Plymouth Youth Hockey.  If interested please check out the page at the link below. 

Please keep in mind, PYH is in no way associated with any of the camps, clinics or leagues listed on this webpage and all communications and questions should be directed to those listed on their respective website or brochure.  

 

https://leagueathletics.com/Page.asp?n=80210&org=PLYMOUTHYOUTHHOCKEY.NET

 

 

Thank You!

 

 


by posted 05/08/2018
Now Accepting Applications for PYH Board of Directors

Good Morning PYH Families,

What a season!  The 2017-2018 season was a great season for many of our teams and the organization couldn’t be prouder of all our players.  While hockey is over for most families, the Board of Directors is already busy planning the 2018-2019 season.  PYH is a fantastic hockey program and it takes the efforts of many to run our program.  This June, 5 Board members terms are expiring, and to keep our program running strong we need to fill these vacancies.  If you have ever considered running for the Board of Directors now is a great time.  As the organization grows our success is dependent on having a diverse Board of Directors with varied skills sets to run the program.  We are seeking candidates with strong communication and organizational skills and candidates who are proficient in using MS Office products to enhance our already talented Board.  I encourage anyone interested, even those with no hockey experience, to run for an open position.  Elections will be held June 4th at the open board meeting.  Members are encouraged to attend open meetings to address any concerns and questions they may have.  Also, at this meeting one member from each family can cast a vote to elect the next 5 members of the Board.    

 

Interested members can apply anytime between now and May 31st by completing an online Board of Director application on our website or by clicking on the link below.  If you have any questions about serving on the Board of Directors, please reach out to any of the elected officers or board members and we will be more than happy to help you. 

 

https://leagueathletics.com/UserForm.asp?RegID=43885&n=108973&org=PLYMOUTHYOUTHHOCKEY.NET

 

Kind regards,

John Pisano

PYH President


by posted 04/25/2018
SOUTH SHORE CONFERENCE RULE 19 - PLEASE READ

 

 

Please read the South Shore Conference rule below.  The league is very serious about the behavior of spectators on rink property.

 

RULE 19 

The member towns and coach of each team are responsible for the behavior of the spectators from their town. If the spectators get unruly or abusive during the game, it is up to the direction of the referee to stop the game and determine who is at fault. If it can be determined whom or what town is at fault, they shall forfeit the game. If it cannot be determined who is at fault or it is unsafe to continue the game, it will be stopped and the Disciplinary Committee will make a decision. 

1. The South Shore Conference will establish a discipline committee to investigate and conduct a hearing if appropriate, concerning any major incident involving spectator or parent. An officer of the SSC will chair the Discipline Committee. The discipline committee will be comprised of three members of the Executive Board and two Program Directors on a rotating monthly basis.

2. A major incident shall be defined as, but not limited to, the use of obscene or vulgar language, verbal: physical abuse, taunting of players, coaches, officials and throwing of objects in the viewing area, team benches, or ice surface, etc. 

 

3. When a major incident on the ice rink property used by the SSC involving a parent or spectator is brought to the attention of the SSC Executive Board by rink officials, ice officials(referee or timekeepers), incident reports or other programs, the affected programs will be notified by the SSC President or designee.

4. The program(s) will have 48 hours to respond with recommendation for discipline to the chairperson of the Disciplinary Committee. The program will identify everyone involved. If the program’s action is deemed acceptable, no further action shall be taken. If the chairperson of the Discipline Committee deems the program’s recommendation unacceptable and/or inadequate, the individuals involved will immediately be suspended from all SSC activities until the incident is resolved. The Discipline Committee shall convene to investigate the incident and to hold a hearing within one week. All parties involved in the major incident shall attend the discipline hearing.

5. Annually prior to the start of the hockey season, each program will be responsible for sending written or electronic notice to the membership advising them of RULE #19, a copy of the letter will be submitted to the South Shore Conference President no later that the September directors meeting.

 

 

 


by posted 09/21/2017
FMC CODE OF CONDUCT

FMC has asked that all PYH members make themselves familiar with the Code of Conduct at the rink.  Please pay special attention to numbers 6 and 7.  This exists for the safety of everyone at the rink. 

In addition, please refrain from parking in the marked fire lanes outside the rink.  Those areas must stay clear for emergency personel and equipment.



by posted 01/10/2017
Game Results
Useful Links

Mass Hockey

USA Hockey

Boston Bruins Foundation

Recruitment of Officials

Calendar is loading...
Today's Events